Z wizytą u Romy

wkrstuk1017. kwietnia grupa pasjonatów rysunku i malarstwa działająca przy Barlineckim Ośrodku Kultury - "W kręgu sztuki" złożyła wizytę w galerii Romany Kaszczyc. Galeria ta mieści się w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku. Pomysł wizyty padł już 20 marca, kiedy to cała grupa została zaproszona przez Panią Romanę do odwiedzenia pomieszczeń galerii i obejrzenia jej wspaniałych prac z malarstwa i ceramiki. Przybyli prawie wszyscy zaproszeni.

 

W miłej, twórczej atmosferze oglądając niezwykłe obrazy, przepełnione gamą ciepłych, pastelowych barw i przepełnionych symboliką, autorka wypowiadała się o każdym z nich z osobna. Mówiła o procesie powstawania każdego dzieła, myśli w nim zawartej, sposobie jego tworzenia, techniki wykonania. Wszyscy obecni z uwagą słuchali opowieści zadając jednocześnie dużo pytań. Osoby obecne na spotkaniu zauroczone były malarstwem i możliwością obcowania ze sztuką przez duże "S".

Po obejrzeniu prac, wręczeniu bukietu kwiatów oraz podziękowań od grupy, wszyscy wpisali się do księgi pamiątkowej. Na koniec spotkania uczestnicy przeszli na parter budynku ECS, gdzie dzięki uprzejmości i gościnności Ani Adamiok w przytulnym pomieszczeniu przy kawie i herbacie rozmawiano o sztuce, zwyczajach i legendach, opowiadano anegdoty i historie z życia.

Uczestnicy obiecali sobie ponowne spotkanie za jakiś czas, a kto wie może na czerwcowej wystawie w Gorzowskiej BWA, gdzie wystawiane będą prace naszej barlineckiej Romy. Spotkanie poprowadził założyciel grupy Krzysztof Kłosowicz.

Romana Kaszczyc ukończyła PWSSP we Wrocławiu w 1962 roku uzyskując tytuł magistra sztuki. Po dyplomie zamieszkała w Barlinku, gdzie założyła Ognisko Plastyczne i Pracownię Ceramiki Unikatowej dla dzieci i dorosłych.

Jako artystka jest twórcą w dziedzinach: ceramika unikatowa, malarstwo sztalugowe, rysunek, ilustracje książkowe, znaki graficzne, scenografia. Jest również pisarką. Ma w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech, udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych, 8 wydanych książek (w tym dwie w języku niemieckim), kilka broszur, wiele publikacji w różnych pismach, kilka spektakli teatralnych wg jej tekstów i piosenek wydanych na kasecie. 

Współpracuje z różnymi instytucjami kultury w Polsce. Była członkiem Narodowej Rady Kultury, współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Barlinka w którym działa na rzecz kultury ponad 40 lat.  Za pracę artystyczną, pedagogiczną i społeczną otrzymała wiele państwowych i regionalnych medali, odznaczeń, wyróżnień i tytułów (Order Uśmiechu, nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Niezwykła Osobowość Barlinka i wiele innych...

Dodatkowe informacje