Wizyta Juliusza Piechockiego

piech119.06.2012 przy okazji tygodniowego pleneru w Barlinku Liceum Plastycznego z Gorzowa do pracowni plastycznej w której odbywają się zajęcia pasjonatów rysunku i malarstwa “W kręgu sztuki” zawitał długo oczekiwany Juliusz Piechocki – artysta malarz. 

Wspaniały, znany artysta, wychowawca wielu pokoleń malarzy i plastyków z okręgu gorzowskiego. Przy kawie i pysznym cieście Pan Juliusz długo opowiadał nam o swoim życiu, warsztacie, twórczości, technikach malarskich. Padało dużo pytań związanych z jego osobą oraz sposobami w jaki zachęca młodzież do malowania i obcowania ze sztuką.

Po godzinie w pracowni przeszliśmy wraz z naszym gościem na zewnątrz, gdzie malowali jego uczniowie. Przyglądaliśmy mu się uważnie wsłuchując się jednocześnie w słowa którymi zwracał się do młodzieży malującej na terenie Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Po powrocie do pracowni obejrzał wykonywane przez nas prace. W sposób bardzo rzeczowy i profesjonalny wypowiedział się na ich temat. Było wiele słów krytyki na co zresztą byliśmy przygotowani. Doradził nam co zmienić, co dodać, co ująć a czego nie stosować. Podobnie jak nasza Roma Kaszczyc. Obiecaliśmy sobie spotkać się za rok podczas następnego pleneru (być może dołączyć się do niego) i wspólnie ocenić nasze postępy. Spotkanie trwało ponad cztery godziny.

Było bardzo pouczające, fachowe i zostanie nam na długo w pamięci. Życzymy Panu Juliuszowi dalszych sukcesów w pracy twórczej oraz dalszego, tak wspaniałego kontaktu z młodzieżą.

(Tekst, foto: Krzysztof Kłosowicz)Dodatkowe informacje