Wycieczka do Parku Drogowskazów w Witnicy!

witnica czerwiecGrupa pasjonatów turystyki z Barlineckiego Klubu PTTK „Bobrusie” zorganizowała razem z CIT –BOK Barlinek wycieczkę autokarową do Witnicy w województwie lubuskim. Wyjazd odbył się 18 czerwca 2012r.

Wycieczka trwała jeden dzień.Program zwiedzania rozpoczęła wizyta w „Żółtym pałacyku” gdzie znajduje się Regionalna Izba Tradycji. Przewodnikiem po skarbach zebranych w izbie i innych miejscach Witnicy był Zbigniew Czarnuch – pasjonat regionalista autor wielu historycznych publikacji o Witnicy i regionie.

Następnie grupa przeniosła się do Witnickiego Parku Drogowskazów, który na wszystkich zrobił ogromne wrażenie. Park składa się z trzech tematycznych przestrzeni: Przestrzeń Słupów Milowych Cywilizacji, Przestrzeń Refleksacji i Przestrzeń Kultury Drogi.

Na atrakcyjnym terenie parku z wodnymi oczkami i rzeczką znajduje się ok. 60 różnych eksponatów od zabytków technicznych po artystyczne kolaże i dziwne drogowskazy z Polski i innych krajów. Kolekcja z roku na rok się powiększa i ukazuje nowe tematy związane z „drogowskazem”. Dalszy program wycieczki był realizowany w Browarze Witnica. Przewodnik z Browaru omówił cały skomplikowany proces produkcji piwa oraz zaprezentował wszystkie rodzaje produkowanego piwa.  Jak się okazuje Browar produkuje ok. 20 rodzajów piwa np. czekoladowe, jagodowe, zielone, portery ….  i wszystkie niepasteryzowane. Wiele gatunków otrzymało medale na międzynarodowych konkursach.

Witnica jest jedynym producentem w Polsce piwa kąpielowego. Po pysznym posiłku  pojechaliśmy do Nowin Wielkich gdzie zwiedziliśmy Park Dinozaurów. Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach i już w drodze powrotnej zastanawialiśmy się wspólnie gdzie pojedziemy jesienią na następną wycieczkę z PTTK-iem. Wszystkim z Barlinka polecamy wypad do Witnicy –Park Drogowskazów to naprawdę bardzo ciekawa kolekcja.

 

Dodatkowe informacje