Europejskie Centrum Spotkań

Idea wspólnego projektu zrodziła się w 2007 roku w trakcie spotkań początkowo między Przewodnicząca stowarzyszenia IG Frauen Prenzlau Sieglinde Knudsen, a Dyrektor BOK Brygidą Liśkiewicz, później w szerszym gronie z udziałem Burmistrza  Barlinka i przedstawicielami Euroregionu Pomerania.
     Już w grudniu tego samego roku wstępną wersję wniosku  przesłano do Löknitz. W roku 2008 powstała pełna dokumentacja architektoniczno –budowlana związana z adaptacją budynków na ul. Podwale 9 i Leśnej 1  na Europejskie Centrum Spotkań i pod koniec roku po ogłoszeniu naboru do Programu Operacyjnego Celu EFRR „Europejska Współpraca Terytorialna”-„Współpraca Transgraniczna” Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) i krajów związkowych Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia w latach 2007- 2013, złożono wniosek.
     Dnia 23.06.2009 odbyło się  posiedzenie Komitetu Monitorującego, podczas którego przyznano dofinansowanie z programu Interreg IV A  wspólnemu projektowi inwestycyjnemu polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej: „Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau – Uckerwelle i Europejskie Centrum Spotkań Barlinek"    

>> zobacz więcej

Polsko-niemieckie spotkanie

projekt listopad 2019 smallW dniach 14-16 października 2019, odbył się polsko-niemiecki projekt pt. „Polsko-niemieckie spotkanie z przyrodą”.  Grupę polską reprezentowały członkinie barlineckiego Klubu Seniora „Złota strzecha”, natomiast grupa niemiecka, to seniorki z Göritz. Dla części uczestniczek była to okazja do wspomnień, bowiem panie znają się już poprzednich spotkań w Barlinku. Październikowy projekt, to dni różnorodnych warsztatów, na których każda z uczestniczek znalazła coś co ją zainteresowało.

Spotkania kreatywne

kreatywne spotkania2 smallW dniach 21 – 23 maja, odbył się polsko-niemiecki projekt pt. „Polsko-niemieckie spotkanie kreatywne”.  Grupę polską reprezentowały członkinie Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sekcji robótek ręcznych oraz z sekcji tanecznej. Natomiast grupa niemiecka, to seniorki z grupy tanecznej z Göritz. Były to dni różnorodnych warsztatów, na których każdy z uczestników znalazł coś co go zainteresowało.

Spotkanie FGD z przyjaciółmi zza Odry

przyjaciele zza odry small

W dniach 06-09 kwietnia 2019 roku, odbył się polsko-niemiecki projekt pt. „Gimnastyka i taniec jako elementy partycypacji społeczno-przestrzennej w kontekście edukacji formalnej – kontynuacja współpracy” . W tym czasie, w Barlineckim Ośrodku Kultury, gościliśmy grupę gimnastyczek ze Schneverdingen a towarzyszyła im grupa Taneczna z Feeling Dance Group.

Spotkanie Noworoczne w Prenzlau

W dniu 23.02.2019  w IG Frauen w Prenzlau odbyło się Spotkanie Noworoczne, którego inicjatorem od wielu lat jest Pani Sieglinde Knudsen.  Tego dnia w Restauracji  Kamerton spotkało się wiele osób, które połączyły wspólne projekty, wymiany oraz instytucje wspierające różne przedsięwzięcia.

Podsumowanie projektu inwestycyjnego

projekt inwest smallW dniu 7 listopada 2018 r. w IG Frauen und Familie Prenzlau e.V., odbyło się spotkanie podsumowujące wspólny projekt inwestycyjny polsko- niemieckiej współpracy transgranicznej: „Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau – Uckerwelle Europejskie Centrum Spotkań Barlinek”. Prowadzącym całość akademii była Prezes Stowarzyszenia Sieglinde Knudsen, która podsumowała całość współpracy obu partnerów.

Jesienne spotkanie kulturalne w BOK

ala 2 smallW dniach 17-19 października, odbył się II etap polsko-niemieckiego projektu pt. „Jesienne spotkania kulturalne”. Tym razem na spotkanie do Barlinka, przyjechała grupa taneczna z Göritz koło Prenzlau, aby wspólnie z członkami Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczyć w warsztatach taneczno-teatralnych i wspólnie wystąpić na scenie podczas obchodów Dnia Seniora.

Jesienne spotkania kulturalne

jesienne spotkania smallW dniach 28-30.09.2018 w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbył się I etap polsko-niemieckiego projektu pt. „Jesienne spotkania kulturalne”. Uczestnicy w tym czasie brali udział w trzech blokach warsztatowych. Uczyli się metodą decoupage dekorować pojemniki na herbatę, sztuka bardzo ciekawa i pracochłonna, jednak wszyscy byli zadowoleni ze swoich prac.

Ogień, woda, powietrze i ziemia

ogien woda smallW dniach 29.07. – 04.08.2018 r. 20 uczestników  i 3 opiekunów z Barlinka, brało udział w polsko- niemieckim projekcie pt.: "Ogień, woda, powietrze i ziemia" organizowanym przez IG Frauen w Prenzlau. Polskie dzieci i młodzież spędziły tydzień ze swoimi nowymi koleżankami i kolegami z Niemiec. Był to czas pełen atrakcji i niespodzianek. Uczestnicy byli podzielenie na grupy odpowiadające żywiołom i każdego dnia poznawali kolejne z nich.

Odkrywcze wakacje w BOK

odkrywcze wakacje smallW dniach 16 – 20 lipca, odbył się II etap polsko-niemieckiego projektu pt.”Odkrywamy swoje pasje”.  Pod hasłem „Odkrywcze wakacje” –  ok. trzydzieścioro dzieci, spędziło ze sobą pięć ciekawych dni. W tym czasie odbywały się różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, każdy mógł znaleźć dla siebie, coś co go szczególnie interesowało lub poznać coś, z czym jeszcze się nigdy nie spotkał. Oczywiście figla płatała pogoda i organizatorzy musieli dopasowywać się do warunków atmosferycznych.

Spotkanie partnerów Barlinek – Prenzlau

prenzlau last small13 czerwca w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbyło się spotkanie partnerów wspólnego projektu inwestycyjnego polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej „Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau – Uckerwelle Europejskie Centrum Spotkań Barlinek”. Podczas spotkania omawiano koncepcję wspólnego podsumowania niniejszego projektu, ponieważ jesienią upływa pięcioletni termin realizacji zadania.

Festiwal Piosenki Niemieckiej za nami

festiwal niemieciej smallKolejny, XI już Festiwal Piosenki Niemieckiej, odbył się 23 maja w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury. Wzięło w nim udział dwudziestu jeden wokalistów z Polski oraz miasta partnerskiego Prenzlau. Ich zmagania oceniało jury w składzie - Brygida Liśkiewicz, Mariola Milcarz oraz Mariola Maciejewska.  Konkurs piosenki dzielił się na trzy kategorie: szkoły podstawowe - Polska, szkoły podstawowe - Niemcy oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Tajemnica brudnej wody czyli – jeden dzień z życia Młyna Papiernia

nagranie ecs maj small09 maja w studiu nagrań ECS, uczniowie z SP 1, w ramach międzynarodowego projektu Erasmus, nagrali słuchowisko pt. ,,Tajemnica brudnej wody czyli – jeden dzień z życia Młyna Papiernia”. Uczniowie pod opieką nauczycieli z SP1 – Projekt Erasmus Plus, Anny Stefańskiej oraz Piotra Rosenkiewicza, poznali tajniki zapisu dźwięku oraz pracę w studio. Autorem tekstu jest Marzena Olszewska nauczycielka z SP1. Nagrań dokonał Piotr Stanisławski. Montaż wykonał Mateusz Zych. Słuchowisko zostanie zaprezentowane podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

Zapraszamy na XI Festiwal Piosenki Niemieckiej

festiwal niemieckiej 2018 smallBarlinecki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na XI Festiwal Piosenki Niemieckiej, który odbędzie się 23 maja 2018 r. o godzinie 10.00 w sali widowiskowej BOK. Festiwal jest realizowany w ramach polsko-niemieckiego projektu pt. “ Odkrywamy swoje pasje” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach współpracy  Interreg VA  Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Przygoda przyjaciół zza Odry

przygoda odra small„Artystyczna przygoda przyjaciół zza Odry” – pod takim tytułem w dniach 20-22 kwietnia, odbył się II etap polsko-niemieckiego projektu realizowanego przez Barlinecki Ośrodek Kultury i IG Frauen z Prenzlau. Celem spotkania było pokazanie kolejnych technik rękodzieła, które staje się coraz popularniejsze w gronie naszych uczestników.

XX Festiwal Piosenki Przedszkolnej za nami

festiwal przedszkolna 2018 small11 kwietnia w sali widowiskowej BOK, odbył się XX Festiwal Piosenki Przedszkolnej, zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 2 "Pod Topolą". Spotkanie poprowadziły  -jako Czerwony Kapturek – Dominika Augustynowicz, Kopciuszek – Olga Filary, Wilk – Małgorzata Jabłońska oraz konferansjer – Agnieszka Skierska. Konkurs otworzyła Dyrektor PM nr 2 „Pod Topolą” Barbara Walaszczyk oraz wiceburmistrz Barlinka Krzysztof Paszek.

Spotkanie z autorką zbrodni nad Jeziorem Barlineckim

matyszczak smallBiblioteka Publiczna w Barlinku, zaprasza na spotkanie z Martą Matyszczak, które odbędzie się 20 marca (wtorek) o godz. 18.00 w Kawiarni Artystycznej BOK, ul. Podwale 9. Trzecia z powieści Marty Matyszczak „Strzały nad jeziorem”, która ukazała się pod koniec lutego, toczy się w urokliwym (a jakże) mieście, czyli… Barlinku!

Wystawa kobiet w Prenzlau

wystawa kobiet smallW dniach 9-11 marca, odbył się kolejny polsko-niemiecki projekt z udziałem mieszkańców Barlinka. Tematem przewodnim była Wystawa Kobiet w Bürgerhaus w Prenzlau, na której uczestniczki z Barlinka prezentowały swoje obrazy. Poza wystawą odbywały się zajęcia kreatywne MixMedia prowadzone przez niemieckich instruktorów oraz nie zabrakło czasu na luźne rozmowy integracyjne. Całe przedsięwzięcie zostało zostało dofinansowane ze środków EFRR w ramach Programu Interreg Va ( Fundusz Małych Projektów).

Artystyczna przygoda w BOK

artystyczna przygoda small„Artystyczna przygoda przyjaciół zza Odry” – pod takim właśnie tytułem, w dniach 16-18.02.2018 r., odbył się kolejny polsko-niemiecki projekt realizowany przez Barlinecki Ośrodek Kultury i IG Frauen z Prenzlau. Celem naszego spotkania było pokazanie kolejnych technik rękodzieła, które staje się coraz popularniejsze w gronie naszych uczestników.

Spotkanie noworoczne w Prenzlau

noworoczne small03 lutego delegacja z Barlineckiego Ośrodka Kultury wraz z Królową Puszczy Barlineckiej Weroniką Motyką oraz Boginką Morianą – Aleksandrą Motyką, uczestniczyła w corocznym Przyjęciu Noworocznym u naszego Partnera w IG Frauen w Prenzlau. Prezes Stowarzyszenia podsumowała miniony rok, wspomniała zrealizowane projekty, podziękowała swoim współpracownikom za dobrze wykonaną pracę a partnerom za podjęte wyzwania.

Sztuka natury

sztuka natury zap  small17-19 listopada w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbył się drugi etap polsko - niemieckiego projektu pt. „Sztuka natury”. W tych dniach ponownie gościliśmy uczestników z Prenzlau i Barlinka by przy wspólnym projekcie odkrywać jego cel, którym był powrót do natury. Uczestnicy brali udział w warsztatach wyplatania z siana (sianosploty), jako naturalnego surowca.

V CHARYTATYWNA GALA TANECZNA W PRENZLAU

gala prenzlau 2017 small4  listopada w mieście partnerskim Prenzlau, odbyła się niezwykła Gala Taneczna. Już po raz piąty IG Frauen und Familie Prenzlau e.v.,  zorganizowało charytatywne taneczne show, na które zostały zaproszone m.in. barlineckie zespoły taneczne - Fabryka Tańca Barlinek, Feeling Dance Group a także Миллениум Poltava i tancerze ze szkoły tańca towarzyskiego ze Schwedt.

Dodatkowe informacje